Raport o stanie Powiatu Włocławskiego za 2023 rok.
Zgodnie z art. 30 a. ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz.U z 2024 r. poz. 528, poz. 107 ) zarząd powiatu co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie powiatu raport o stanie powiatu. Przygotowany Raport o stanie Powiatu Włocławskiego za rok 2023 uwzględnia wszystkie elementy wymagane przez art. 30 a ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, tj. realizację polityk, programów i strategii oraz podsumowanie realizacji uchwał rady powiatu. W kwestii budżetu obywatelskiego – co jest wymogiem uwzględnienia w raporcie, powiat włocławski nie skorzystał z tej formy udziału społeczności lokalnej.
Działając na podstawie art. 30 a ust. 3 w/w ustawy rada powiatu może określić w drodze uchwały szczegółowe wymogi dotyczące raportu.
W odniesieniu do raportu za rok 2023 Rada Powiatu we Włocławku nie skorzystała z powyższego uprawnienia, w związku z powyższym Raport o stanie Powiatu Włocławskiego za 2023 r. został przygotowany w oparciu o ogólne wytyczne wskazane w ustawie.
Rada powiatu rozpatruje raport podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady powiatu w sprawie udzielenia lub nieudzielenia zarządowi absolutorium. Raport jest rozpatrywany w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie powiatu przeprowadza się debatę. W debacie nad raportem o stanie powiatu głos zabierają:
1) radni – bez ograniczeń czasowych;
2) mieszkańcy powiatu.
Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 150 osób (w powiecie poniżej 100 000 mieszkańców). Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie powiatu. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie powiatu rada powiatu przeprowadza głosowanie nad udzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania rada powiatu podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady powiatu. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu zarządowi powiatu wotum zaufania. Nieudzielenie przez radę powiatu wotum zaufania zarządowi powiatu jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.
Zarząd Powiatu we Włocławku na posiedzeniu w dniu 28 maja 2024 r. przyjął Raport o stanie Powiatu Włocławskiego za 2023 rok.
Raport o stanie powiatu włocławskiego za 2023 r.pdf (7,31MB)